Vectron Krásna Hôrka na košickej Rušňoparáde 2023

Začiatkom mája sa v Košiciach už po dvadsiatykrát konalo obľúbené železničiarske podujatie Rušňoparáda. Najväčšiu prehliadku historických i moderných železničných vozidiel vo svojom rušňovom depe zorganizovala Železničná spoločnosť Slovensko v spolupráci s občianskymi združeniami železničnej nostalgie.

Víkendový program ponúkal okrem otvorenia areálu rušňového depa pre verejnosť aj množstvo zaujímavých aktivít, napr. okružné jazdy vlakom či „retro“ autobusom, výstavu rušňov, otvorenie interaktívneho vozňa ZSSK Cargo a slávnostný krst parného rušňa, ktorý roky rekonštruovali  železniční nadšenci z Klubu historických koľajových vozidiel. „Podarilo sa im to skutočne len tesne pred Rušňoparádou a my sa tešíme, že tento symbol železničnej dopravy minulého storočia bude reprezentovať čaro železnice aj dnes,” povedal generálny riaditeľ a predseda predstavenstva ZSSK Roman Koreň.

Súčasťou podujatia boli aj Ozbrojené sily Slovenskej republiky, ktoré do preventívno-bezpečnostných aktivít zapojili hasičské, vojenské či policajné zložky. Mladší návštevníci sa mohli zastaviť aj na výstave „Študuj dopravu“, kde bola pre nich pripravená prezentácia o duálnom vzdelávaní a ponuka stredných škôl dopravného zamerania. Vyskúšať si mohli aj rušňový trenažér.

Partnerom tohto podujatia bola aj naša spoločnosť BUDAMAR LOGISTICS, a.s., návštevníci si tak v areáli mohli obzrieť zvnútra aj zvonku jeden z našich najnovších Vectronov s polepom hradu Krásna Hôrka. „V rámci tradičnej výstavy železničnej techniky v priestoroch košického depa tento rok prispela aj dcérska spoločnosť Lokorail vystavením jednej z posledných moderných lokomotív, ktorá pribudla do jej vozového parku na prelome minulého roka. Lokomotíva bola sprístupnená návštevníkom, ktorí si tak mohli urobiť obraz o tom, ako vyzerá pracovisko rušňovodiča.“ vysvetlil David Kostelník, člen predstavenstva BUDAMAR LOGISTICS, a.s.