Najväčšie strojárske firmy na Slovensku

Až dve spoločnosti z portfólia BUDAMAR GROUP sa umiestnili v rebríčku najväčších strojárskych firiem na Slovensku, ktorý zostavil časopis TREND. Sú nimi TATRAVAGÓNKA a.s. a ŽOS Vrútky a.s.

“Biznis slovenského výrobcu nákladných železničných vozňov - Tatravagónky Poprad - raketovo napredoval po úspešnom roku 2018 aj vlani. Spoločnosť zaznamenala tržby takmer 369 miliónov eur a ich medziročný rast tak bol opäť 29 percent, čo sa podarilo transformovať aj do rastu ziskov. Čistý profit dosiahol takmer 15 miliónov eur, medziročne išlo o zvýšenie viac ako o 32,4 percenta.” 

Podľa riaditeľa predaja a člena predstavenstva Tatravagónky Alexeja Beljajeva mladšieho je situácia na trhu priaznivá, a to hlavne pre nárast prepravy kontajnerov v Európe. To vplýva na zvýšený dopyt po kontajnerových vagónoch. “Vidieť to aj na našej výrobe tento rok, kde okolo 80 percent výroby predstavujú kontajnerové a intermodálne vagóny,” konštatuje riaditeľ. (Zdroj: TREND)

Spoločnosť Tatravagónka patrí v súčasnosti medzi najvýznamnejších výrobcov nákladných železničných vozňov a podvozkov v Európe. Jedným z pilierov úspechu je vlastné vývojové a konštrukčné oddelenie, ktoré je lídrom v Európe vo vývoji nákladných vagónov. Súčasťou skupiny BUDAMAR GROUP sa stala v roku 2018.

ŽOS Vrútky je zas tradičnou slovenskou, modernou, technicky vyspelou a dynamicky sa rozvíjajúcou spoločnosťou s bohatou strojárskou a elektrotechnickou tradíciou. Predstavuje zákaznícky orientovanú firmu v oblasti výroby a modernizácie vlakových súprav, osobných vozňov a lokomotív.

Umiestnenie oboch spoločností medzi lídrami strojárstva je pre BUDAMAR GROUP príjemným výsledkom.